Ľudská krutosť krytá zábavou

Autor: Denisa Kovalčíková | 13.7.2013 o 18:02 | Karma článku: 7,51 | Prečítané:  818x

Líši sa človek od zvieraťa? Niektorý tvrdia, že áno a iný zasa, že nie. Každopádne schopnosť rozlíšiť dobro od zla, mnohí pripisujú práve človeku. Človek schopný emócii (nižšie city) a vyšších citov (špecifické pre človeka), je riadený týmito citmi a vytvárajú v ňom prežívanie subjektívneho vzťahu k predmetom a javom v jeho okolí. Týmto chcem upozorniť  práve na vyššie city človeka a tými sú - schopnosť vcítiť sa do situácie iných a súcitiť s nimi. Je to však pravda, pýšiť sa práve odlišnosťou týmito citmi a hrdo sa nazývať človekom? Odpoveď znie kruto: nie! ...

Levy zavreté v prepravných klietkach.Levy zavreté v prepravných klietkach.http://www.ad-international.org/

Realita je tá, že človek sa odsudzuje sám sebe, svojej ľudskosti.  Človek sa počas svojho vývoja síce oddelil od prírody na vyšší stupienok a odlíšil sa od zvierat, avšak sa stal tiež vrahom, jediným primátom, ktorý MUČÍ a ZABÍJA i v rámci vlastného druhu s pocitom USPOKOJENIA!!! O tom, či je človek odlišný od zvierat, či ľudská krutosť, násilie a agresivita sú vrodené alebo sú súčasťou ľudskej prirodzenosti, možno polemizovať donekonečna. Teraz späť ku skutočnému problému!

Spočiatku sa pred našimi očami odohrávajú nemysliteľné veci. Ľudia okolo sú v úžase, čo sa pred nimi uskutočňuje a len nemo krútia hlavami. Divo žijúce zvieratá - lev, slon, opica, medveď, ... priamo pred ich očami predvádzajú neuveriteľnú kúsky, ktoré ich naučili ich cvičitelia, vystrojení v nádherných kostýmoch a usmievajúci sa na tlieskajúcich divákov. Toto je to, čo vidíme - prvý pohľad. Sme priam nadšený tým, čo takéto zvieratá dokážu a premýšľame, či sa predchádzajúca scenéria naozaj udiala, alebo sa nám len zdala. Jednoducho neuveriteľné!

A teraz druhý pohľad. Náhľad do zákulisia cirkusov a života týchto zvierat. To, čo cirkusové zvieratá predvádzajú vo svojich vystúpeniach,  nie je pre nich prirodzené a museli sa to logicky, naučiť od svojich cvičiteľov. Ak si myslíte, že zviera bude skákať cez plamenný kruh a robiť iné šialené kúsky, pretože chce a baví ho to, ste vskutku na omyle. Ťažko sa mi tomu verí, ale mnoho ľudí si to naozaj myslí. Pravda je však taká, že uvádzané  predstavenie je výsledkom tvrdej DREZÚRY a TYRANIE! Ľudia sa v konečnom dôsledku pozerajú a tlieskajú verejne propagovanej tyranie zvierat. Smutné.

Ich podmienky na život nie sú oveľa veselšie ako predchádzajúca skutočnosť . Transport cirkusových zvierat z krajiny do krajiny je stresujúci a majú negatívny vplyv na ich zdravie. Pritom divo žijúce zvieratá, majú omnoho špecifickejšie individuálne nároky na to, aby ich chovali len v malých klietkach. Všimnite si niekedy zviera zavreté v klietke - stále dookola opakuje krúživý pohyb popri jej mrežiach. I keď takéto zviera potom vypustíte do veľkého výbehu, stále bude na malej ploche opakovať tento pohyb a ťažko si od neho odvykne. Mimo sezóny, kedy tieto zvieratá nevystupujú alebo medzi ich vystúpeniami, sú chované v malých prepravných klietkach niekedy aj viac ako 100 hodín! Bez jedla a vody často nevidia denné svetlo, sú pripútané v kamiónoch na jednom mieste niekoľko dní za sebou, kde je príliš horúco a TRPIA.

Cirkusové zvieratá sú vystavované duševnému týraniu, nútené NÁSILÍM a UTRPENÍM k výkonom, ktoré sa nezlučujú s ich prirodzenými inštinktmi. Možno by mal cirkus ukázať pravé vystúpenie, schované za jeho oponami, kde zvieratám ubližujú, aby nás - ,,ĽUDÍ" zabávali. Takisto by sme si mali byť vedomí, že tieto predstavenia sú určené najmä maloletým divákom a čo to potom svedčí o našej spoločnosti, keď deťom dovolíme pozerať sa na DOVOLENÚ TYRANANIU? Ďalšia generácia ľudí, ktorá bude vnímať ľudskú krutosť, násilie, agresiu nielen voči zvieratám, ale aj ľuďom, ako súčasť bežného života a prirodzené správanie.

Stretla som sa s ľuďmi, ktorí na otázku: ,,Myslíte si, že by malo byť zakázané chovať divo žijúce a domáce zvieratá v cirkuse?", odpovedali rôzne.  Avšak najviac ma zarazili odpoveďou: ,,Nie, nemalo by to byť zakázané, ja si neviem cirkus bez zvierat predstaviť."  No, nechcem súdiť ľudí, každý má právo na vlastný názor, na tom tu nie som a právo na to nemám. Avšak myslím si, že ak by ľudia viac vedeli o tomto probléme, videli by skutočnú tvár cirkusu, plnú utrpenia a možno si pozreli  videá na internete (ktorých naozaj nie je málo), ukazujúce ľudskú krutosť, praktizovanú na týchto zvieratách, tak možno potom by sa viac zamysleli a začali by trošku viac vnímať svet okolo seba.

Cieľom tohto článku je upozorniť na týranie zvierat nielen v cirkusoch, ale aj všeobecne. V Slovenskej republike neexistuje legislatívne opatrenie, ktoré rieši komplexnejšie ochranu zvierat v cirkusoch, ale aj ostatných zvierat.  Dobrovoľná, nezisková organizácia pre ochranu zvierat  - SLOBODA ZVIERAT ešte minulý rok odovzdala petíciu, zakazujúcu používanie zvierat v cirkusoch, ktorú podpísalo skoro 28 tisíc ľudí! Výsledkom tejto snahy bola dohoda, že zvieratá v cirkusoch vystupujúce na Slovensku, budú kontrolované veterinármi. V priebehu tohto roka budú veterinári monitorovať podmienky a zaobchádzanie s cirkusovými zvieratami. Sloboda zvierat mieri však vyššie, berie si za príklad vyspelé štáty, ktoré zakázali alebo výrazne obmedzili vystupovanie zvierat v cirkusoch. Prvý štát, ktorý zakázal vystupovanie nielen divo žijúcich, ale aj domácich zvierat v cirkusoch na svete, bola v roku 2009 Bolívia. Nebol to štát z EÚ, ale juhoamerický štát! Tento cieľ dosiahlo v roku 2012 aj Grécko, člen EÚ. Je však otázne, či občania SR dokážu dospieť aj tam. Treba dodať, že podpísaním petície sa nežiada zrušenie cirkusov! Žiada sa zákaz chovu, drezúry a predvádzania všetkých druhov živých zvierat v cirkusoch, delfináriách, aquaparkoch a ďalších druhoch zábavných parkov so zvieratami na území SR. V SLOVENSKEJ REPUBLIKE NIE SÚ CIRKUSY SO ZVIERATAMI! Z tohto vyplýva, že cirkusy zo zahraničia používajúce zvieratá v predstaveniach, budú mať zákaz vstupu na územie SR.

Mnoho ďalších informácii nájdete samozrejme na internete, napr. na stránke Slobody zvierat, kde aj vy môžete priložiť ruku k dielu. Áno sa Slovensku je mnoho vecí, ktoré je potrebné zmeniť a vylepšiť, avšak niekde predsa začať treba. Veľa z nás väčšinou len premýšľa o zmenách, má dobré nápady, ale nerobí nič na základe presvedčenia, že 1 človek nezmení nič. No ak si to povie každý, naozaj sa nič nezmení! Aj 1 vyjadrený nesúhlas a dobrý nápad je dôležitý. Jeden je predsa viac ako žiaden a to si musíme uvedomiť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?