Ľudská krutosť krytá zábavou

Autor: Denisa Kovalčíková | 13.7.2013 o 18:02 | Karma článku: 7,51 | Prečítané:  809x

Líši sa človek od zvieraťa? Niektorý tvrdia, že áno a iný zasa, že nie. Každopádne schopnosť rozlíšiť dobro od zla, mnohí pripisujú práve človeku. Človek schopný emócii (nižšie city) a vyšších citov (špecifické pre človeka), je riadený týmito citmi a vytvárajú v ňom prežívanie subjektívneho vzťahu k predmetom a javom v jeho okolí. Týmto chcem upozorniť  práve na vyššie city človeka a tými sú - schopnosť vcítiť sa do situácie iných a súcitiť s nimi. Je to však pravda, pýšiť sa práve odlišnosťou týmito citmi a hrdo sa nazývať človekom? Odpoveď znie kruto: nie! ...

Levy zavreté v prepravných klietkach.Levy zavreté v prepravných klietkach.http://www.ad-international.org/

Realita je tá, že človek sa odsudzuje sám sebe, svojej ľudskosti.  Človek sa počas svojho vývoja síce oddelil od prírody na vyšší stupienok a odlíšil sa od zvierat, avšak sa stal tiež vrahom, jediným primátom, ktorý MUČÍ a ZABÍJA i v rámci vlastného druhu s pocitom USPOKOJENIA!!! O tom, či je človek odlišný od zvierat, či ľudská krutosť, násilie a agresivita sú vrodené alebo sú súčasťou ľudskej prirodzenosti, možno polemizovať donekonečna. Teraz späť ku skutočnému problému!

Spočiatku sa pred našimi očami odohrávajú nemysliteľné veci. Ľudia okolo sú v úžase, čo sa pred nimi uskutočňuje a len nemo krútia hlavami. Divo žijúce zvieratá - lev, slon, opica, medveď, ... priamo pred ich očami predvádzajú neuveriteľnú kúsky, ktoré ich naučili ich cvičitelia, vystrojení v nádherných kostýmoch a usmievajúci sa na tlieskajúcich divákov. Toto je to, čo vidíme - prvý pohľad. Sme priam nadšený tým, čo takéto zvieratá dokážu a premýšľame, či sa predchádzajúca scenéria naozaj udiala, alebo sa nám len zdala. Jednoducho neuveriteľné!

A teraz druhý pohľad. Náhľad do zákulisia cirkusov a života týchto zvierat. To, čo cirkusové zvieratá predvádzajú vo svojich vystúpeniach,  nie je pre nich prirodzené a museli sa to logicky, naučiť od svojich cvičiteľov. Ak si myslíte, že zviera bude skákať cez plamenný kruh a robiť iné šialené kúsky, pretože chce a baví ho to, ste vskutku na omyle. Ťažko sa mi tomu verí, ale mnoho ľudí si to naozaj myslí. Pravda je však taká, že uvádzané  predstavenie je výsledkom tvrdej DREZÚRY a TYRANIE! Ľudia sa v konečnom dôsledku pozerajú a tlieskajú verejne propagovanej tyranie zvierat. Smutné.

Ich podmienky na život nie sú oveľa veselšie ako predchádzajúca skutočnosť . Transport cirkusových zvierat z krajiny do krajiny je stresujúci a majú negatívny vplyv na ich zdravie. Pritom divo žijúce zvieratá, majú omnoho špecifickejšie individuálne nároky na to, aby ich chovali len v malých klietkach. Všimnite si niekedy zviera zavreté v klietke - stále dookola opakuje krúživý pohyb popri jej mrežiach. I keď takéto zviera potom vypustíte do veľkého výbehu, stále bude na malej ploche opakovať tento pohyb a ťažko si od neho odvykne. Mimo sezóny, kedy tieto zvieratá nevystupujú alebo medzi ich vystúpeniami, sú chované v malých prepravných klietkach niekedy aj viac ako 100 hodín! Bez jedla a vody často nevidia denné svetlo, sú pripútané v kamiónoch na jednom mieste niekoľko dní za sebou, kde je príliš horúco a TRPIA.

Cirkusové zvieratá sú vystavované duševnému týraniu, nútené NÁSILÍM a UTRPENÍM k výkonom, ktoré sa nezlučujú s ich prirodzenými inštinktmi. Možno by mal cirkus ukázať pravé vystúpenie, schované za jeho oponami, kde zvieratám ubližujú, aby nás - ,,ĽUDÍ" zabávali. Takisto by sme si mali byť vedomí, že tieto predstavenia sú určené najmä maloletým divákom a čo to potom svedčí o našej spoločnosti, keď deťom dovolíme pozerať sa na DOVOLENÚ TYRANANIU? Ďalšia generácia ľudí, ktorá bude vnímať ľudskú krutosť, násilie, agresiu nielen voči zvieratám, ale aj ľuďom, ako súčasť bežného života a prirodzené správanie.

Stretla som sa s ľuďmi, ktorí na otázku: ,,Myslíte si, že by malo byť zakázané chovať divo žijúce a domáce zvieratá v cirkuse?", odpovedali rôzne.  Avšak najviac ma zarazili odpoveďou: ,,Nie, nemalo by to byť zakázané, ja si neviem cirkus bez zvierat predstaviť."  No, nechcem súdiť ľudí, každý má právo na vlastný názor, na tom tu nie som a právo na to nemám. Avšak myslím si, že ak by ľudia viac vedeli o tomto probléme, videli by skutočnú tvár cirkusu, plnú utrpenia a možno si pozreli  videá na internete (ktorých naozaj nie je málo), ukazujúce ľudskú krutosť, praktizovanú na týchto zvieratách, tak možno potom by sa viac zamysleli a začali by trošku viac vnímať svet okolo seba.

Cieľom tohto článku je upozorniť na týranie zvierat nielen v cirkusoch, ale aj všeobecne. V Slovenskej republike neexistuje legislatívne opatrenie, ktoré rieši komplexnejšie ochranu zvierat v cirkusoch, ale aj ostatných zvierat.  Dobrovoľná, nezisková organizácia pre ochranu zvierat  - SLOBODA ZVIERAT ešte minulý rok odovzdala petíciu, zakazujúcu používanie zvierat v cirkusoch, ktorú podpísalo skoro 28 tisíc ľudí! Výsledkom tejto snahy bola dohoda, že zvieratá v cirkusoch vystupujúce na Slovensku, budú kontrolované veterinármi. V priebehu tohto roka budú veterinári monitorovať podmienky a zaobchádzanie s cirkusovými zvieratami. Sloboda zvierat mieri však vyššie, berie si za príklad vyspelé štáty, ktoré zakázali alebo výrazne obmedzili vystupovanie zvierat v cirkusoch. Prvý štát, ktorý zakázal vystupovanie nielen divo žijúcich, ale aj domácich zvierat v cirkusoch na svete, bola v roku 2009 Bolívia. Nebol to štát z EÚ, ale juhoamerický štát! Tento cieľ dosiahlo v roku 2012 aj Grécko, člen EÚ. Je však otázne, či občania SR dokážu dospieť aj tam. Treba dodať, že podpísaním petície sa nežiada zrušenie cirkusov! Žiada sa zákaz chovu, drezúry a predvádzania všetkých druhov živých zvierat v cirkusoch, delfináriách, aquaparkoch a ďalších druhoch zábavných parkov so zvieratami na území SR. V SLOVENSKEJ REPUBLIKE NIE SÚ CIRKUSY SO ZVIERATAMI! Z tohto vyplýva, že cirkusy zo zahraničia používajúce zvieratá v predstaveniach, budú mať zákaz vstupu na územie SR.

Mnoho ďalších informácii nájdete samozrejme na internete, napr. na stránke Slobody zvierat, kde aj vy môžete priložiť ruku k dielu. Áno sa Slovensku je mnoho vecí, ktoré je potrebné zmeniť a vylepšiť, avšak niekde predsa začať treba. Veľa z nás väčšinou len premýšľa o zmenách, má dobré nápady, ale nerobí nič na základe presvedčenia, že 1 človek nezmení nič. No ak si to povie každý, naozaj sa nič nezmení! Aj 1 vyjadrený nesúhlas a dobrý nápad je dôležitý. Jeden je predsa viac ako žiaden a to si musíme uvedomiť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?